NCP1400ASN19T1
onsemi
Producto No:
NCP1400ASN19T1
Fabricante:
onsemi
Paquete:
5-TSOP
Descripción:
IC REG BOOST 1.9V 80MA 5TSOP
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 1.9V
Output Type Fixed
Current - Output 80mA (Switch)
Output Configuration Positive
Topology Boost
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.8V
Series -
Function Step-Up
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Frequency - Switching 180kHz
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.9V