NCP694D12HT1G
onsemi
Producto No:
NCP694D12HT1G
Fabricante:
onsemi
Paquete:
SOT-89-5
Descripción:
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT89-5
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-89-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-89-5/6
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.56V @ 1A (Typ)