NCV4276DS18G
onsemi
Producto No:
NCV4276DS18G
Fabricante:
onsemi
Paquete:
D2PAK-5
Descripción:
IC REG LINEAR 1.8V 400MA D2PAK-5
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
Voltage - Input (Max) 45V
PSRR 60dB (100Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 400mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 35 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package D2PAK-5
Control Features -
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 2.772V @ 250mA