NCV5501DT33G
onsemi
Producto No:
NCV5501DT33G
Paquete:
DPAK
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 20 mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DPAK
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA