NCV8800SDW26
onsemi
Producto No:
NCV8800SDW26
Paquete:
16-SOIC
Descripción:
IC REG BUCK 2.6V 1A 16SOIC
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-SOIC
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Series -
Function Step-Down
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency - Switching 200kHz
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V