P16OAR110GRN
E-Switch
Producto No:
P16OAR110GRN
Fabricante:
E-Switch
Descripción:
SWITCH PB SPDT 8A 125V
En stock : 29
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.079" (2.0mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series P16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V