P260P-D2BS3CB500K
TT Electronics/BI
Producto No:
P260P-D2BS3CB500K
Fabricante:
TT Electronics/BI
Descripción:
POT 500K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Guía del usuario
Number of Gangs 2
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 295°
Series P260
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 500k
Size - Body Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)