PCJ0E152MCL6GS
Nichicon
Producto No:
PCJ0E152MCL6GS
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM POLY 1500UF 2.5V SMD
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2.5 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm
Ratings -
Series PCJ
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 5.22 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF