PCW1J-C32-CED503
Bourns Inc.
Producto No:
PCW1J-C32-CED503
Fabricante:
Bourns Inc.
Descripción:
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Guía del usuario
Number of Gangs 1
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch Detent
Actuator Length 1.000" (25.40mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series PC-Slimline
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Rectangular - 0.920" x 0.874" Face (23.37mm x 22.20mm)