PDB241-E420P-504A2
Bourns Inc.
Producto No:
PDB241-E420P-504A2
Fabricante:
Bourns Inc.
Descripción:
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Guía del usuario
Number of Gangs 1
Bushing Thread M8 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series Pro Audio PDB24
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 500k
Size - Body Round - 0.945" Dia (24.00mm)