PEC23DBCN
Sullins Connector Solutions
Producto No:
PEC23DBCN
Descripción:
CONN HEADER R/A 46POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 46
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Series -
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.300" (7.62mm)