PEG.3K.316.CYPC95E
LEMO
Producto No:
PEG.3K.316.CYPC95E
Fabricante:
LEMO
Descripción:
LKP KEYG 16C CHR 9.5MM C
Guía del usuario
Cable Opening 0.358" ~ 0.374" (9.10mm ~ 9.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Current Rating (Amps) 8A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 316
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C