PFJ.0B.307.CLAD56
LEMO
Producto No:
PFJ.0B.307.CLAD56
Fabricante:
LEMO
Descripción:
LBR KEYJ 7C CHR 5.6MM D
Guía del usuario
Cable Opening 0.205" ~ 0.220" (5.20mm ~ 5.60mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 307
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C