PHB1255250KJS
Nichicon
Producto No:
PHB1255250KJS
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP FILM 25UF 10% 250VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.6 mOhms
Ratings -
Series PHB
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Nichicon
Capacitance 25 µF