PHB1405250KRS
Nichicon
Producto No:
PHB1405250KRS
Descripción:
CAP FILM 25UF 10% 400VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.4 mOhms
Ratings -
Series PHB
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 275V
Mfr Nichicon
Capacitance 25 µF