PHB1605200KRSD
Nichicon
Producto No:
PHB1605200KRSD
Descripción:
CAP FILM 20UF 10% 600VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 2.264" (57.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.6 mOhms
Ratings -
Series PHB
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC 350V
Mfr Nichicon
Capacitance 20 µF