PHC1255500KS
Nichicon
Producto No:
PHC1255500KS
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP FILM 50UF 10% 250VDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.496" Dia x 2.087" L (38.00mm x 53.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.9 mOhms
Ratings -
Series PHC
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Nichicon
Capacitance 50 µF