PHG.1K.307.CLLC55Z
LEMO
Producto No:
PHG.1K.307.CLLC55Z
Fabricante:
LEMO
Descripción:
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Guía del usuario
Cable Opening 0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Current Rating (Amps) 7A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 307
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C