PHG.1K.314.CLNC65
LEMO
Producto No:
PHG.1K.314.CLNC65
Fabricante:
LEMO
Descripción:
LKR KEYG 14C CHR 6.5MM C PCB
Guía del usuario
Cable Opening 0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Current Rating (Amps) 2A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 314
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C