PHJ.1B.316.CLAD72
LEMO
Producto No:
PHJ.1B.316.CLAD72
Fabricante:
LEMO
Descripción:
LBR KEYJ 16C CHR 7.2MM D
Guía del usuario
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 1.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 316
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C