PIC16C63-20E/SO
Microchip Technology
Producto No:
PIC16C63-20E/SO
Paquete:
28-SOIC
Descripción:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 192 x 8
Number of I/O 22
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V