PIC16F1508-E/GZ
Microchip Technology
Producto No:
PIC16F1508-E/GZ
Paquete:
20-UQFN (4x4)
Descripción:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 17
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-UQFN (4x4)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 20-UFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters A/D 12x10b; D/A 1x5b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V