PIC16F1717-E/P
Microchip Technology
Producto No:
PIC16F1717-E/P
Paquete:
40-PDIP
Descripción:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 35
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 40-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 28x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V