Hogar / Microcontrollers / PIC16F628-04E/SO
minImg
PIC16F628-04E/SO
Microchip Technology
Producto No:
PIC16F628-04E/SO
Paquete:
18-SOIC
Descripción:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Guía del usuario
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 4MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 224 x 8
Number of I/O 16
Product Status Active
Supplier Device Package 18-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V