PIC16F876A-I/ML
Microchip Technology
Producto No:
PIC16F876A-I/ML
Paquete:
28-QFN (6x6)
Descripción:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
En stock : 4194
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 368 x 8
Number of I/O 22
Product Status Active
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Oscillator Type External
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 5x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V