Hogar / Microcontrollers / PIC16LF1519-E/MV
minImg
PIC16LF1519-E/MV
Microchip Technology
Producto No:
PIC16LF1519-E/MV
Paquete:
40-UQFN (5x5)
Descripción:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 36
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 40-UQFN (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 40-UFQFN Exposed Pad
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Data Converters A/D 28x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V