PIC16LF720-E/SO
Microchip Technology
Producto No:
PIC16LF720-E/SO
Paquete:
20-SOIC
Descripción:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 17
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 12x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V