PKB.2B.306.CYMD82
LEMO
Producto No:
PKB.2B.306.CYMD82
Fabricante:
LEMO
Descripción:
LBR KEYB 6C CHR 8.2MM D
Guía del usuario
Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Current Rating (Amps) 12A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 306
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C