PKG.1B.305.CLLD72Z
LEMO
Producto No:
PKG.1B.305.CLLD72Z
Fabricante:
LEMO
Descripción:
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Guía del usuario
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Current Rating (Amps) 9A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 305
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C