PLV2A180MDL1
Nichicon
Producto No:
PLV2A180MDL1
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM POLY 18UF 20% 100V T/H
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 38mOhm
Ratings -
Series PLV
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.2 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 18 µF