PPB2102100KEL
Nichicon
Producto No:
PPB2102100KEL
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series PPB
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 600V
Mfr Nichicon
Capacitance 10000 pF