Hogar / Rocker Switches / PRBSD3-16F-BB0FW
minImg
PRBSD3-16F-BB0FW
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Producto No:
PRBSD3-16F-BB0FW
Descripción:
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking - O =
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Concave (Curved)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.60mm x 13.80mm
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series PRB
Switch Function On-Off-On
Voltage Rating - AC 125 V