PRD-11DG0-12
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Producto No:
PRD-11DG0-12
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V
En stock : 207
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 240VAC - Nom
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 169 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 71 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series PRD
Operate Time 40 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC