PRD-11DH0-48
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Producto No:
PRD-11DH0-48
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 48V
En stock : 7
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 125VDC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 41.7 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 1.15 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series PRD
Operate Time 40 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC