PRD-7AG0-240
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Producto No:
PRD-7AG0-240
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V
En stock : 10
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 240VAC - Nom
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 43 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 1.2 kOhms
Product Status Last Time Buy
Must Release Voltage 24 VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series PRD
Operate Time 40 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 240VAC
Must Operate Voltage 204 VAC