Hogar / DC DC Converters / PRM48BT480T600A00
minImg
PRM48BT480T600A00
Vicor Corporation
Producto No:
PRM48BT480T600A00
Fabricante:
Vicor Corporation
Descripción:
DC DC CONVERTER 48V 600W
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 55V
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 12.5A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 38V
Series VI Chip® PRM® (600W)
Power (Watts) 600 W
Type Pre-Regulator Module
Package / Case 16-DIP Module
Efficiency 97.6%