PRPC033SFAN-RC
Sullins Connector Solutions
Producto No:
PRPC033SFAN-RC
Descripción:
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 33
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.537" (13.63mm)