PSB2252470KHS
Nichicon
Producto No:
PSB2252470KHS
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP FILM 0.047UF 10% 2.5KVDC RAD
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.965" (24.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 16 mOhms
Ratings -
Series PSB
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 725V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.047 µF