PTD902-1015P-B502
Bourns Inc.
Producto No:
PTD902-1015P-B502
Fabricante:
Bourns Inc.
Descripción:
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Guía del usuario
Number of Gangs 2
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Round
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series Pro Audio PTD90
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 5k
Size - Body Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)