PTR060V0050-BK1
Eaton - Electronics Division
Producto No:
PTR060V0050-BK1
Descripción:
PTC RESET FUSE 60V 500MA RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Height - Seated (Max) 0.539" (13.70mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 40 A
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.299" Dia x 0.118" T (7.60mm x 3.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 1.17 Ohms
Series PTR060V
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 500 mOhms
Mfr Eaton - Electronics Division
Current - Trip (It) 1 A