PTV142B20E115AB203
Bourns Inc.
Producto No:
PTV142B20E115AB203
Fabricante:
Bourns Inc.
Descripción:
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Guía del usuario
Number of Gangs 2
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series PTV142B
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 20k
Size - Body Rectangular - 0.551" x 0.528" Face (14.00mm x 13.40mm)