R1180D151C-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Producto No:
R1180D151C-TR-FE
Paquete:
SON1612-6
Descripción:
IC REG LIN 1.5V 150MA SON1612-6
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1.5 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SON1612-6
Control Features -
Series R1180x
Package / Case SOT-563, SOT-666
Protection Features Over Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.9V @ 150mA