R1525S055B-E2-KE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Producto No:
R1525S055B-E2-KE
Paquete:
6-HSOP-J
Descripción:
IC REG LINEAR 5.5V 200MA 6HSOP
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 6.8 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 42V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-HSOP-J
Control Features Enable
Series R1525x
Package / Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 200mA