RAC15-05SB-E
Recom Power
Producto No:
RAC15-05SB-E
Fabricante:
Recom Power
Descripción:
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Guía del usuario
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 3A
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 8-DIP Module, 4 Leads
Efficiency 79%
Mfr Recom Power
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cULus
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.52" L x 1.80" W x 0.94" H (64.0mm x 45.6mm x 23.8mm)
Weight 0.265 lb (120.2 g)
Number of Outputs 1
Series POWERLINE RAC15-B (15W)
Power (Watts) 15 W
Type Enclosed
Standard Number 60601-1
Load Regulation ±1%