Hogar / DC DC Converters / REM10-0505S/A/CTRL
minImg
REM10-0505S/A/CTRL
Recom Power
Producto No:
REM10-0505S/A/CTRL
Fabricante:
Recom Power
Descripción:
DC DC CONVERTER 5V 10W
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Control Features Enable, Active Low
Series MEDLINE REM10 (10W)
Power (Watts) 10 W
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 6 Leads
Efficiency 84%