RP154L018B-E2
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Producto No:
RP154L018B-E2
Paquete:
DFN1216-8
Descripción:
IC REG LIN 1.8V/1.8V 300MA 8DFN
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Current - Output 300mA, 300mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package DFN1216-8
Control Features Enable
Series RP154x
Package / Case 8-XFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V, 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.39V @ 300mA, 0.39V @ 300mA