SA160CAHB0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Producto No:
SA160CAHB0G
Paquete:
DO-204AC (DO-15)
Descripción:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC
Guía del usuario
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series Automotive, AEC-Q101, SA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V