SCB15P10D-4CA
NKK Switches
Producto No:
SCB15P10D-4CA
Fabricante:
NKK Switches
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.50mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Rear
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series SCB
Type Standard
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V