SCB26S15B-5FA
NKK Switches
Producto No:
SCB26S15B-5FA
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 15A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.50mm Dia
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Rear
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Type Standard
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V