SEK2R2M250ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
SEK2R2M250ST
Descripción:
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 29 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 90.47Ohm @ 120Hz
Ratings -
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 46.4 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2.2 µF